Žáci čtvrtých tříd tento rok vyrazili na školu v přírodě do rekreačního zařízení Tramtáryje u Horního Jelení. Celá škola v přírodě byla zaměřena na oblast rozvoje povědomí o správném chování k přírodě a životnímu prostředí. Součástí denního režimu byl pobyt v přírodě, vycházky, hry v přírodě a poznávání přírodnin. Ve volných chvílích měly děti možnost trávit volný čas venku bez všudypřítomných technologií.
První program seznamoval žáky se způsobem života pravěkých lidí. Žáci si vyzkoušeli pravěké zbraně jako je např. luk či kopí. Každý z nich si také svou zbraň vyrobil. Dále si prohlédli a vyzkoušeli pravěké nástroje a oděvy. Na závěr programu si zkusili zapálit oheň bez zápalek.
Další den probíhaly programy realizované ekocentrem Paleta v Pardubicích. Jednalo se o programy Vlna a Co žije v zemi?. Děti zkoumaly vlnu jako přírodní materiál, seznámily se s jejím zpracováním, původem. V rámci programu si každé dítě ufilcovalo svůj míček z ovčí vlny. V programu Co žije v zemi? hledaly děti půdní živočichy, určovaly druh a název živočicha a zkoumaly užitečnost těchto živočichů. Dětem se lov jednoznačně líbil a pochopily, že i tito zdánlivě nepříjemní živočichové mají svou hodnotu.
Ve středu jsme se seznámili s našimi dravci pod vedením sokolníka pana Budery.
Večer samozřejmě nechyběl ani tradiční táborák a opékání buřtů, diskotéka a stezka odvahy, kde si děti vyzkoušely projít v noci lesem.
Několikadenní pobyt v přírodě stmelil kolektiv dětí. Děti se seznámily s mnohými aspekty pobytu v přírodě, učily se chovat správně k zvířatům, přírodnímu prostředí i k sobě navzájem.
Děkujeme všem, kteří se podíleli na programu – ekologickému centru Paleta Oucmanice, panu Pulpánovi, panu Buderovi. Děkujeme za pomoc při organizaci programu a finanční výpomoc panu Říhovi. Dále děkujeme všem rodičům, kteří přispěli na odměny pro žáky. Finančně školu v přírodě podpořil Pardubický kraj a město Choceň.