Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Akce a výlety

Duhové třídy na Veselém Kopci

Muzeum v přírodě nedaleko Hlinska připravilo pro návštěvníky vánoční program. S žáky již tradičně v advetním období vyrážíme na cesty za poznáním různých vánočních zvyků. V letošním roce to byla cesta nejdelší a určitě i nejchladnější. Přivítaly nás slavnostně vyzdobené roubenky, které nám přiblížily tradiční činnosti a obyčeje adventního období od poloviny 19. století. Od průvodců jsme se dozvěděli, co byli dračky peří a přadleny, jaké dárky mohly děti před sto dvaceti lety nalézt v mikulášské nadílce, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole nebo jak lidé trávili Štědrý večer. Prohlédli jsme si tradiční vánoční předměty – skleněné a perníkové ozdoby, i dřevěné formy na ně a vše co bylo třeba k jejich výrobě.

Zima byla opravdu pořádná a tak jsme byli vděčni za pár minut v chaloupce, která byla alespoň částečně vytopená. Kromě vánoční atmosféry sloužila exkurze jako úvod do tématu vlastivědy – zemědělství a průmysl v ČR a historické souvislosti. Následující týdny budeme tato témata rozvíjet ve všech předmětech. V muzeu v přírodě se žáci seznámili také s názvy, které se váží k životu v minulosti – výměnek, sýpka, hospodářství ad.

Ještě jedno nej měla exkurzepadla jedna z nejzajímavějších otázek. „A proč bylo dříve většina rodin chudých?“

Moc děkujeme našemu dopravci, panu Bezděkovi, nejen za bezpečnou jízdu, ale i za jeho vstřícnost – svačina v teple autobusu byla o dost příjemnější než venku ve sněhu.

Mgr. Martina Černá